Anna Beata Bohdziewicz

Urodzona w Łodzi. Mieszka i pracuje w Warszawie. Oprócz fotografii zajmuje się mamą, mężem, dziećmi, kotem Pimpą, Związkiem Polskich Artystów Fotografików, robieniem wywiadów z fotografami oraz pisaniem o nich i o fotografii. Bardzo lubi gotować i robić konfitury. Czyta książki. Nie czyta gazet. W wolnych chwilach stara się nie oglądać telewizji.


Wystawy indywidualne :

1974 Pracownia Profesor Zofii Demkowskiej, Warszawa
1978 Galeria Krytyków, Warszawa
1980 Galeria ŁTF, Łódź
1983 Galeria ZPAF, Kraków
1984 Galeria Foto-Video, Kraków
Galeria "Od Nowa", Poznań
Galeria Forma, Warszawa
Kościół pw. M.Kolbego, Mistrzejowice
1985 Galerie Zyndikat, Berlin Zachodni
Bielska Galeria Fotografii, Bielsko Biała
1986 Galeria Sceny Plastycznej KUL, Lublin
1987 Galeria FF, Łódź;
Natalie Klebenov Gallery, Boston
Grey Art Gallery, Nowy Jork
Galeria ZPAF, Kraków
1988 The Area Gallery, Portland
Salzburg College Gallery, Salzburg
1989 Red Eye Gallery, Rhode Island
Bartholomeuskirche, Berlin Wschodni
1990 Ambasady Polski i Instytuty Kultury Polskiej
w ponad 60 krajach świata
1991 Muzeum Okręgowe, Radom
Galeria BWA, Koszalin
1994 Humboldt Bibliothek, Berlin
Rathaus Galerie Reinickendorf, Berlin
1995 Galeria "Świat Fotografii", Warszawa
Galeria FF, Łódź
1996 Galeria B&B, Bielsko Biała
1997 Galeria Goethe-Institut, Warszawa
Galeria Krytyków POKAZ, WarszawaPrace w zbiorach:

Biblioteki Narodowej w Warszawie, Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Sztuki w Łodzi, Galerii Zachęta w Warszawie, Musee de l'Elysee wLozannie, Museum Haus am Checkpoint Charlie w Berlinie.PO studiach archeologii i etnografii pracuje w latach 1974-80 w filmie jako asystent i drugi reżyser m.in z Walerianem Borowczykiem, Krzysztofem Kieślowskim, Piotrem Szulkinem, Krzysztofem Zanussim. Od 1968 roku zajmuje się fotografią, w 1974 roku ma miejsce jej pierwsza wystawa.

W 1975 roku odbywa kilkumiesięczną podróż do Azji, przez Afganistan, Indie i Nepal.

W 1981 roku współpracuje z "Solidarnością" jako niezależny fotograf, wykonuje serię reportaży o aktualnych wydarzeniach, część z nich jest wystawiana w siedzibie regionu Mazowsze NSZZ "Solidarność".

W 1985 roku Rada Artystyczna ZPAF przyznaje jej nagrodę za najlepszy debiut w 1984 roku. Również w 1985 roku otrzymuje nagrodę dla młodych twórców im S.Wyspiańskiego w dziedzinie fotografii, jak też stypendium do Rzymu, przyznane przez Polski Instytut Kultury Chrześcijańskiej, fundacji powołanej do życia przez Jana Pawła II.

Jest członkiem Stowarzyszenia Filmowców Polskich, wiceprezesem Związku Polskich Artystów Fotografików i przewodniczącą Rady Artystycznej ZPAF. Współpracuje z Tygodnikiem Powszechnym, Gazetą Wyborczą, L'Express, The Independent.

W 1996 roku otwiera wystawę World-Press Photo w Galerii Zachęta w Warszawie. Jest autorką pierwszej profesjonalnej kartoteki aktorów polskich, obejmującej ponad 2500 aktorów.

W pracy A.B. Bohdziewicz można wyróżnić dwa różne zakresy tematyczne : po pierwsze fotografie twórczą, kreującą własny świat, np. fotokolaże z cyklu "KOSMOS"; po drugie fotografię dokumentalną i reportażową, stanowiącą osobisty komentarz autorki do otaczającej rzeczywistości, jak np. reportaż z Afganistanu czy też cykl "Kapliczki warszawskie" - rozpoczęta w 1980 roku dokumentacja kapliczek i rzeźb świętych z warszawskich podwórek.

Od 1982 roku prowadzi swój fotograficzny pamiętnik "FOTODZIENNIK, czyli piosenka o końcu świata", czyli systematyczny zapis rzeczywistości z krótkimi komentarzami.


Spis treści

Copyright © 1997-2012 Marek Grygiel / Copyright for www edition © 1997-2012 Zeta-Media Inc.
e-mail: fti@zeta-media.com