Reduta Banku Polskiego,
ul. Bielańska 10, Warszawa
19-20 stycznia 2013 r.

 

 

Wojtek Moskwa: Sansara

Wojtek Moskwa, z serii Sansara, Nepal, 2012
Wojtek Moskwa, z serii Sansara, Nepal, 2012

Tylko dwa dni trwała w Warszawie niezwykła wystawa fotografii Wojtka Moskwy. Wiele jego zdjęć pochodzi z podróży. Autostopem i pociągiem po Europie odwiedził 12 państw. Ponad 11 tys. mil przejechał po USA i Meksyku. Podróżował po Izraelu, Egipcie i Jordanii. Od 2005 roku autor wędruje wyposażony w średnioformatowy aparat analogowy. W marcu 2012 odbył wyprawę do Nepalu.

Decyzję kiedy nacisnąć spust podejmował intuicyjnie. Nie potrafił jednak nazwać tematu swoich fotografii.

Zaczął zgłębiać zjawisko kremacji obecne w obu największych religiach tamtego regionu. Buddyści traktują spopielenie jako podkreślenie przemijalności i nietrwałości istoty ludzkiej. Dla hinduistów ciało jest tylko chwilowym miejscem przebywania wiecznej duszy. Podążając tym tropem doszedł do pojęcia sansary i znalazł sedno swych wędrówek. Sansara (lub samsara) to kołowrót narodzin i śmierci, ciągłe przeistaczanie, w którym kolejne wcielenie jest wynikiem działań w życiu obecnym. SANSARA to pierwszy fragment fotograficznego cyklu autorstwa Wojtka Moskwy, do którego zdjęcia zaczęły powstawać kilka lat temu w Polsce. Pierwsza część prezentuje fotografie z Nepalu.

Wojtek Moskwa, z serii Sansara, Nepal, 2012
Wojtek Moskwa, z serii Sansara, Nepal, 2012

By nadać odpowiedni wydźwięk tym zdjęciom, autor zaaranżował specjalny wernisaż - wydarzenie podczas którego była muzyka inspirowana Dalekim Wschodem, były nepalskie potrawy ale co najważniejsze - bardzo specjalny moment kilkunastu minut, kiedy to kolejno zawieszano fotografie kierując na nie światło z silnych punktowych reflektorów.

Przestronna, wielka sala Reduty Banku Polskiego, odpowiednio iluminowana dawała wrażenie tajemniczej wielkiej komnaty, w której co kilka minut, wśród licznie zgromadzonej publiczności, pojawiały się z mroku kolejne fotografie. To bardzo niecodzienny sposób organizowania przestrzeni ekspozycyjnej.

Wojtek Moskwa - SANSARA
Wydawca: SPLOT-AKADEMIA DZIAŁAŃ SZKOLENIOWO - ARTYSTYCZNYCH
ISBN: 978-83-936647-0-2

…Prace Wojtka Moskwy są ciekawym zjawiskiem udowodnienia ciągłej  i nieprzerwanej wartości klasycznej fotografii czarno-białej. Atrakcyjny i egzotyczny temat jak NEPAL, widzialny na tysiącach "turystycznych" kolorowych zdjęć, na jego fotografiach nabiera szczególnej szlachetności. Zdjęcia są przemyślane, świetnie skomponowane, różnorodne  i stanowią zwartą całość.

Zachęcają do podróży, nie tylko do tego kraju, ale w szerszym symbolicznym znaczeniu, bowiem zawierają w sobie element pewnego niedopowiedzenia i tajemnicy. Zmienność planów, perspektywy ujęć, gradacja szarości, wszystko to składa się na pogłębione odczuwanie tych niezwykłych krajobrazów  i sytuacji. Warto przy takiej fotografii zatrzymać się i zadumać nad siłą fotograficznego zapisu wykonanego z pasją i pełnym, świadomym zaangażowaniem autora…

Wystawie towarzyszy publikacja, gdzie umieszczono wszystkie fotografie.

MG

Wojtek Moskwa, z serii Sansara, Nepal, 2012

Wojtek Moskwa
Fotograf niezależny, urodzony w Ełku w 1976 roku.
Laureat konkursów m.in. II nagroda w konkursie Pilzner Urquell International Photography Awards 2008 r. Udział w po konkursowej wystawie IPA BEST OF SHOW - jedna z 45 fotografii w nowojorskim Splashlight Studio - (kurator Bill Hunt/Hasted Hunt NYC). Podróżował po wielu krajach w Europie, a także w Izraelu, Egipcie, Jordanii, USA, Meksyku. W 2012 odbył wyprawę do Nepalu.
www.facebook.com/moskwaphoto

Wystawa W. Moskwy "Sansara" w Reducie Banku Polskiego w Warszawie. Fot. M. Grygiel.
Wystawa W. Moskwy "Sansara" w Reducie Banku Polskiego w Warszawie. Fot. M. Grygiel.
Wystawa W. Moskwy "Sansara" w Reducie Banku Polskiego w Warszawie. Fot. M. Grygiel.

Spis treści

Copyright © 1997-2024 Marek Grygiel / Copyright for www edition © 1997-2024 Zeta-Media Inc.